1. Ana Sayfa
  2. Elektronik
  3. Türkiye Elektrik enerjisinin dağıtım algoritması.

Türkiye Elektrik enerjisinin dağıtım algoritması.

subat-ayinda-en-cok-kapanan-sirket-elektrik-enerjisi-uretiminde-yasandi

Enerji insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Günlük hayatımızda bir çok cihazı kullanırken elektriğe ihtiyaç duyarız. Evlerimizde kullandığımız elektrik enerjisi 220V 50Hz dir. Kullanıcıların bir çoğu elektrik enerjisini 220 V (tek faz) ya da 380 V (üç faz) olarak kullanıyor. 380 V genellikle iş yeri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Türkiye’de en büyük enerji Keban barajında üretiliyor. Buralardaki jeneratörler yani türbinlerin ya da dinamoların dönmesi ile elektrik enerjisi üretiliyor. Diyelim ki bir barajdan 5000 Volt’luk bir enerji çıkışı sağlandı. Bu enerji, nakil hatları ile iletilebilmesi için trafolar vasıtasıyla 154.000 Volt’a yükseltiliyor.

Küçük Voltajlarda enerji nakili yapmak imkansızdır, çünkü elektriğin nakli için kablo kesiti önemlidir ve voltaj yükselince akım küçülür bu yüzden voltajı yükseltiliyor. Aynı zamanda akım küçültülüyor ki nakil hatları ince olsun. Nakil kolay olsun diye voltaj yükseltiliyor. Enerji nakli için bütün Türkiye ağ olarak sarılmış vaziyette. Bütün büyük şehirlerde ağa bağlı enter konnekte denilen bir sistem var. Ağ gerilimi enter konnekte sistemde 154.000 Volt. Daha küçük kasabalarda bu gerilim 34.000 Volt’a kadar düşerken yine orta ölçekli kasabalarda ağlar 66.000 Volt geriliminde. Bu şekilde voltaj kademeleri olmaktadır.

Örneğin iSTANBUL Kozyatağı semtine yakın Küçükbakkalköy’de indirici merkezi var. Buraya kadar yüksek gerilimle gelen elektrik düşürülerek dağıtılıyor. İstanbul Anadolu yakasında en büyük indirici Ümraniye’de buraya 154.000 Volt ile gelen elektrik şehir içine 34.000 Volt gerilimle dağıtılıyor. Bu bölgedeki sanayi tesisleri ve bölgelerine de yine buradan dağıtım yapılıyor.

Elektronik olarak DC – 12 V DC 3 Volt’a nasıl düşürülür.

Bir çoğumuz bazı elektronik cihazların çalışma frekansına bağlı adaptörler kullanırız. Ancak yeri gelir 12 V DC bir adaptörün max 5 Volt ‘a kadar düşürdüğü durumlarda olabilir. Ancak bizim ihtiyacımız olan 3 Volt luk DC bir gerilimdir. Bunun için teorik bir kaç elektronik bilgiye ihtiyacımız olacak.

Lütfen bunu evinizde denemeyiniz.

Yandaki devrede gördüğümüz gibi 12 Volt DC bir akımın 3 Volt DC bir akıma dönüştüğünü görüyoruz. Elektronik komponent elemanları ile voltaj aralığının nasıl düşürüldüğünü görüyoruz. Bu şekilde bir çok radyo, lamba, fener gibi el aletlerini uzun vadede çalıştırabilmemiz mümkündür. Çıkış gücü max. 1,5 amper verebilen bu devre bir çok alanda ihtiyacımıza yönelik bir bilgidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

teknoyazi.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknoyazi.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Yorum Yap