Snapchat Kullananlar Dikkat

Ağustos 24, 2018 204 0 0

Snapchat kendiliğinden silinen mesajları ile ünlü bir uygulamadır fakat ne yazıkki bu dünyada ihtiyacınız olan herşey kısa ömürlü değildir. Los Angeles merkezli şirket bu ay mevcut ve eski personellerinin siber saldıraya uğradığını bugün açıkladı.

Geçtiğimiz Cuma günü, Snapchat’in muhasebe departmanı, İcra Kurulu Başkanlığı tarafından gönderiliyormuş izlenimi verilen kimlik avı dolandırıcılığı için bir dizi izole mail gönderimine maruz kaldı. Snapchat bunun bir saldırı mail olduğunu tanımlayamadığı için bazı bilgilerin ne yazıkki paylaşıldığını bildirdi.

Snapchat geçmişte de hack sorunu yaşamıştı. 2014 yılında resmi olmayan üçüncü parti uygulamalar aracılığı ile kullanıcıların 200bin adet fotoğrafı sızdırılmış ve farklı sonuçlar doğurmuştu. Şimdiki saldırıda kullanıcıların hiçbir bilgisinde sızdırılma olmadığını yalnızca şirketin gizli verilerinin bazılarının ele geçirildiğini duyurarak kullanıcıların panik yaşamasının önüne geçmeye çalışıyor.

Peki o zaman bu sefer koruyamadıkları veriler nelerdir? Snapchat kesin bir bilgi paylaşmıyor ki bu konu çok hassas, Bodro bilgileri, sosyal güvenlik numaraları, banka detayları, adresler, e posta bilgileri, yanlış kişilerin elinde olduğu müddetçe baş ağrıtabilir.

Snapchat olayın FBI ‘a taşındığını belirtirken, bu durumdan etkilenenlerin 2 yıl boyunca kimlik hırsızlık sigorta kapsamına alınacağını ve takibinin ücretsiz yapılacağını bildirdi.

Kurumsal hack ve bilgi hırsızlığı, son yıllarda düzenli bir şekilde ilgi odağı haline geldi. 2014 yılında içinde Sony çalışanlarının da dahil olduğu gizli bilgiler, forumlarda ifşa edilmişti ve kaynaklarına bir türlü ulaşılamadı.

Snapchat bu ihlalden dolayı inanılamayacak düzeyde üzgün olduklarını bildirdi. İleride bu olayların tekrar yaşanmaması için gizlilik ve güvenlik konularında iki kat hassas olacaklarını belirtti.

Tags: güvenlik, hack, saldırı, siber, snapchat Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir