Robotlar İnsanların Aptallıkları ile Baş Etmeyi Öğreniyor

Ağustos 24, 2018 263 1 0

Yeni sistem iletişimi daha verimli hale getiriyor. Gelecekteki robotlara göre, insanlar oldukça aptalca hareket ediyor. Hafızalarında yeteri kadar bilgi depolayamıyorlar. Bu da robotlar ile insanlar arasında belirgin bir uyumsuzluk yaratıyor.

MIT Bilgisayar Bilimleri ve Al laboratuarı araştırmacıları, iletişim ihtiyacını %60 azaltarak, insanlar ve robotların birlikte çalışması için yeni bir sistem yarattılar.

Robotlar genellikle büyük miktarda veri paylaşmaya ihtiyaç duyarken, MIT’in araştırmacıları bunların çoğunun gerekli olmadığını bulmuştur.

Yeni sistem eylemlerin olası etkinliğini incelemektedir ve çevre modeli ile diğer robotların hareketlerinin sonuçlarına dayalı bir fayda-maaliyet analizi yapar.

Denge Kurmak

Aşırı iletişim kurmak insanların takım çalışmasında zorluklara neden olurken hiç bilgi paylaşılmaması da açıkca diğer robotlar için zorlukları ortaya çıkartır. MIT’nin yeni sistemi bu ikisi arasında dengeyi korur.

Sonuç özellikle kurtarma çalışmalarında insanlar ve robotlar arasındaki takım çalışmasında daha etkili olacağını gösterdi.

Yanan bir binaya giren robot, etrafı hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak fakat bu yeni sistemi kullanmak riskleri daha az görmezden gelmesine sebebiyet verebilecektir.

Şimdiye kadar sistem yalnızca makineler üzerinde test edildi. Gazeteci yazar Julie Shah; “Bence robotlar ve insanlar arasındaki bu yeni model, hayatın daha yaşanabilir kılınmasında etkili olacağını düşünüyorum” dedi.

Tags: insan, kurtarma, mit, robot, takım çalışması, teknoloji, yenilik Categories: İcatlar, Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Yorumlar
  1. -

    Filmlerde izlediğimiz gibi umarım robotlar bizleri ele geçirmez 🙂

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir