1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. PC donma ve mavi ekran hatası çözümleri.

PC donma ve mavi ekran hatası çözümleri.

pc-donma-ve-mavi-ekran-hatasi-cozumleri
1

Bilgisayarınızın neden çöktüğünü veya donduğunu öğrenmeniz için önerdiğimiz, her ikisi de ücretsiz ve kullanımı kolay olan iki araç vardır.

Güvenilirlik geçmişini kontrol edin

Windows’un tüm son sürümleri, doğrudan işletim sistemine yerleşik bir güvenilirlik izleyicisine sahiptir ve bu, cihazınızdaki yeni sorunları tanımlamanıza yardımcı olur.

Başlatmak için, Başlat Menüsünün yanındaki arama çubuğuna ‘güvenilirlik’ yazın ve ilk seçeneği tıklayın. Buradan, son birkaç gündeki ‘olayların’ bir özetini göreceksiniz.

Cihazınız donmuşsa yada çeşitli hatalar önceleri yer alıyorsa kırmızı bir X görmeniz gerektiğidir. Her iki simge türüne tıklayın ve altındaki tabloda bir özet göreceksiniz.

Burada iki seçeneğiniz var. Bunun belirli bir hata olduğunu düşünüyorsanız, ‘Teknik ayrıntıları görüntüle’yi tıklayın. Windows hatasını bulmaya çalışmak ve tüm güncel sorunları gözden geçirmek için bunun yerine “Tüm sorun raporlarını görüntüle” yi tıklayın.

İlki, söz konusu sorunla ilgili ayrıntıları gösterirken, ikincisi, ilgili sorunu bulmanız için bir liste görüntüler. Soruna bir sürücü neden olmuşsa, sorunu orada ve sonra düzeltme seçeneği olabilir. Aksi takdirde, hatayı kopyalayıp Google’da bir çözüm aramayı deneyebilirsininiz.

Mavi ekran çökmesine karşı bellek dosyalarını kontrol edin

Bilgisayarınız mavi ekran hatası aldığında, tüm aktif bellek dosyalarını yerel depolamaya taşır. Bunu incelemek, soruna neyin neden olduğunu bulmanın yararlı bir yolu olabilir.

Bunu yerel olarak yapmanın bir yolu var, ancak kullanım kolaylığı için BlueScreenView’ı indirmeye değer . Programın tasarımı biraz eski olsa da, cihazınız çöktüğünde atılan dosyalara harika bir genel bakış sağlar.

‘Hata Kontrol Dizesi’ ve ‘Hata Kontrol Kodu’ sekmeleri, Mavi Ekran çökmesi sırasında PC’nizde görüntülenen bilgilerin aynısını gösterdikleri için özellikle yararlıdır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

teknoyazi.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknoyazi.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. admin_avatar
    3 hafta önce

    Yararlı bir makale, teşekkür ediyorum aklıma takılan bir çok soruya yanıt buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir