Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Ağustos 24, 2018 322 2 0

Mutlu bir çocuk  için yapılması gerekenler son derece kolaydır. Bunun için klasik ve halk arasında bilinen yöntemler terk edilmelidir. Uzmanların bu konulardaki tavsiyeleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Çocuk yetiştirirken bir uzmandan yardım almaktan çekinilmemelidir. Psikolojik sorunları başlangıç aşamasında teşhis etmek onların önüne geçmede en etkili yoldur.

Mutlu Bir Çocuk İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar, ilk doğdukları andan itibaren sevgiyle büyütülmelidir. Güven ve huzur duygusunu ebeveynlerinden tam olarak almalıdırlar. Bununla beraber büyüme aşamasında, hayat hakkındaki soruları bilinçli biçimde cevaplanmalıdır. Her bilginin verilebileceği doğru yaşlar vardır. Bunlar hakkında bilgi edinmek önemlidir. Çocuğun bağımlı olmamasına dikkat edilmelidir. Çocuğun kişiliğine ve tercihlerine belirli sınırlar içerisinde saygı gösterilmelidir. Bu sayede çocuğun kişilik gelişimi desteklenebilir.

Sorunlara Doğru Müdahalenin Önemi

Mutlu bir çocuğa sahip olmak için sorunlu dönemlerde de kontrolün sağlanması önemlidir. Bir sorunla karşılaşıldığında, çocuğu azarlamak veya cezalandırmak çözüm olmayacaktır. Bunun yerine sorunun kaynağını anlamak için çocukla yaşına uygun biçimde konuşulmalıdır. Ardından tamamen yapıcı bir şekilde çözüme gidilmelidir. Bazen sorunlar, ebeveynlerin de içinde çıkamayacakları bir hal alabilir. Bu noktada bir pedagogtan yardım almak gereklidir.

Sorunlar olmadığı zamanda da pedagog desteği alınırsa yanlış adımlar atmaktan kaçınmak mümkün olacaktır. Bir yanlış müdahaleyi düzeltmek zordur. Ancak sıfırdan doğru müdahale çocuğun mutlu bir gelişim süreci yaşamasını sağlayacaktır. Bir çocuğa doğru davranışı öğretmek için mantıklı nedenleri anlatmak en doğru yoldur. Her zaman pozitif şartlandırmaya yönlenmek gereklidir. Mutlu bir çocukluk geçirmesi için çocukla ebeveyn arasında paylaşım maksimum olmalıdır. Çocukla beraber yaşına uygun etkinlikler yapmak ve vakit geçirmek onun kendini çok mutlu hissetmesine neden olur. Bilinenin aksine alınan hediyelerden çok ayırılan zaman çocuklar için değerli ve mutluluk vericidir.

Tags: bebek yetiştirmenin kuralları, çoçuk yetiştirmenin kuralları kitap, iyi çoçuk nasıl yetiştirilir Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Yorumlar
  1. -

    4 yaşında oğlum var ve aşırı derecede yaramaz önerileri dikkate alacağım

  2. admin

    -

    Esin hanım sitemizi incelediğiniz için teşekkür ederiz

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir