Bir Microsoft teknik sözcüsü, Microsoft HoloLenslerin arttırılmış gerçeklik gözlüklerinin şuan 2.5 ile 5.5 saat arası batarya ömrünü sunduğunu ortaya koymuştur.

Tel Aviv’deki Microsoft Teknik Sözcüsü Bruce Harris tarafından HoloLens’in batarya ömrü ve cihaz içi bağlantısını içeren bir Youtube sunum videosu yayınlandı (Ne yazıkki son dakikada kaldırıldı). Fakat Tom Warren, Bruce Harris’in video klibini tekrar Youtube’a yükledi.

Microsoft yetkilileri daha önce söylediği gibi HoloLens, serbest Windows 10 bilgisayar cihazları olabilecek. Harris seyircilerine wifi ve bluetooth destekleyen herhangi bir ürün HoloLens’e bağlanabileceğini söyledi.

Harris normal kullanım durumlarında, HoloLens’in batarya ömrü 5.5 saate kadar uzayabilecekken, yoğun kullanım altında bu rakam 2.5 saate kadar düşebileceğini söyledi. Sam’in makalelerine göre Haris, HoloLens görüş alanının, kullanıcıların 15 inçlik monitöre iki adım uzaklıktan baktığında gördüğü görüş açısıyla benzer olacağını kabul etti.

Harris ayrıca HoloLens cihazlarının aynı odada olmamasına rağmen internet üzerinden paylaşacakları bir link aracılığı ile eşzamanlı olarak birbirlerinin baktıkları objeleri görüntüleme imkanları olduğunu vurguladı.

Microsoft, New York şehrinde açmış olduğu AmiraL Gemi mağazında 17 Aralık 2015’te HoloLensi sergilemeye başladı.

Bu ay, Microsoft yetkilileri ABD ve Kanada’daki geliştiriciler, parçası 3000 dolar karşılığında, geliştirici başına 2 tane ile sınırlı olacak şekilde, HoloLens geliştirici kitine erişme isteğinde bulanabilme haklarının olduğunu söyledi.

Microsoft, HoloLens’in hem iş hemde tüketici ayarında genişletilmiş gerçeklik olarak kullanılabileceğini umuyor. HoloLens için Microsoft’un ilk hedef kitlesi ise geliştiriciler ve kurumsal müşterilerdir.

HoloLens, özünde Windows 10 çalıştıran Microsoft aygıt platformlarından biri olmakla birlikte, geliştiriciler onların evrensel windows platform uygulamaları ile HoloLens i hedefleyebileceğini içerir.