1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Flash Disk üzerinden Windows 10 nasıl kurulur.

Flash Disk üzerinden Windows 10 nasıl kurulur.

usb-bellek-windows-10-kurulumu-1572484753

Bir çok arkadaşımızın bu konuyu ihtiyacı olduğunda araştırdığının farkındayız, ancak yeterli kaynak ve açıklayıcı doküman bulunmamakta. Sizlere her yönüyle bilgisayarımıza nasıl CD gerekmeden Windows kurarız detayları ile açıklayacağım.

Katılımsız bir Windows 10 sürümü bulmamız gerek. Öncelikle bilgisayarımızın donanım özelliklerine göre Windows kurmamız gerekir. Örneğin ; Bilgisayarımız 2 GB üstünde bir bellek kapasitesine sahip ise 64 Bit işletim sistemi kurmamız gerekir. 2 GB altında bir bellek kapasitemiz var ise 32 BİT işletim sistemi kurmamız gerekmektedir.

Aşağıdaki vereceğim link üzerinden Windows 10 sürümünü indiriyoruz, içerisinde 2 mimari birden barındıran sistem üzerinden hangi sürümü kuracağınıza siz karar vereceksiniz.

Windows 10 Home Pro Lite 19042.746 x86 x64

Gelelim şimdi diğer lazım olan yardımcı programlara.

Windows 7 USB/DVD Download Tool

Yukarıda vermiş olduğum Windows 7 USB/DVD Download Tool ‘u indirip bilgisayarımıza kuruyoruz, en az 8 veya 16 GB bir flash disk temin ederek FAT32 olacak şekilde biçimlendiriyoruz. Flash diskimiz bilgisayara takılı ve İSO windows dosyamız masa üstümüzde artık kuruluma başlayabiliriz.

Yukarıdaki adımları harfiyen yerine getirdikten sonra elimizde Boot edilmiş bir Windows 10 diskimiz olacaktır. Bilgisayarımızın bios ayarlarına girerek (genellikle DEL veya F1) bilgisayarın flash disk’i görüp görmediğine emin olmalıyız. Mevcut Boot ekranı, sabit diskimiz ile değil, yeni Boot etmiş olduğumuz Flash Disk ile açılmasını sağlamalıyız. Genellikle bilgisayarlarda F12 veya F11 şeklinde Boot menüsüne giriş yapabiliriz. Önümüze çıkan Boot seçeneklerinden hangisi Flash Disk’imize ait ise onu seçerek Windows kuruluma geçiş yapabiliriz.

Fotmat ve Yeni Windows kurulumu sonrası yardımcı programlar.

Genellikle bir çok kişinin bilgisayarına ait driver cd’si bulunmuyor, bu nedenle internet üzerinden donanım imzalarına bakarak aradığımız çok olmuştur. Sizlere bu zahmetli yolu es geçip daha kolay bir yolla en güncel driver’ları nasıl bulacağınız anlatacağım.

DriverPack Online

Yukarıdaki vermiş olduğum Driver Pack Online programı sayesinde bilgisayarımıza ait tüm güncel driver’lara sahip olacağız, bunun yani sıra ihtiyacımız olan tüm paket programlara da ücretsiz bir şekilde erişebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

teknoyazi.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknoyazi.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Yorum Yap