1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Evdeki boşta duran bilgisayarlarınız ethereum kazarak para kazansın!

Evdeki boşta duran bilgisayarlarınız ethereum kazarak para kazansın!

how-to-mine-ethereum-on-windows-mining-rig.o

Bu makalemizde evimizde boşta duran veya günün 9 ile 10 saati aktif olarak kullandığımız bilgisayarımız üzerinden nasıl Ethereum kazarız, bununla ilgili bir makale hazırladık. Notebook, Dizüstü, Masa üstü bu durumda fark etmiyor, tek ihtiyacınız olan iyi bir ekran kartı ve internet bağlantısı, olmazsa olmaz elektrik enerjisi. Örnek olması açısından ben elimdeki ekipmanlarla size bir ethereum nasıl kazılır, ETH (ethereum) hesabı nasıl açılır bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle sisteminizin AMD olmasında fayda var, İntel bir anakart kullanıyorsanız sorun yok, bu anakartlar’dada ethereum kazabilirsiniz. Elimizde bulunan bileşenler birden fazla duruma ise mining şeklinde yani seri olarak da bağlayabilirsiniz.

Birden fazla madencilik türü var ama, evden tek bilgisayar üzerinden kazım yapacağımız için bize en uygun olan maden türü ”Ethereum” dur. Bunların yanı sıra Ethereum Classic, ZCash, Monero, Raven, Conflux ve Ergo olarak popüler maden türleri mevcuttur. Bu maden türleri genellikle yüksek MH/s değerleri elde edilir.

Öncelikle buradan nanopol web sitesine bağlanıyoruz. Ethereum yazan bölümde ”Quick Start” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza çıkan pencerede ise ”Start Mining” butonuna tıklıyoruz. Karşıma çıkan pencerede Mining yapan kişilerin cuzdan adresleri , ne zamandır mining çalıştırdıklarını, yanı kazım yapan diğer kişileri görebiliriz. Bu kısım bizi pek ilgilendirmiyor, Sayfanın üst kısmında yer alan ”Help” butonuna tıklıyoruz ve aşağıdaki şekilde adımları tamamlıyoruz.

Yukarıdaki adımları geçerek ”Step by Step guide” bölümüne tıkladığımızda karşımıza çeşitli talimatların olduğu bir sayfa açılıyor. Bu sayfada sağ kısımda bulunan seçeneklerden ”Step 4: Download and Set up a Miner” kısmına tıklıyoruz, bu sayfada, Installation kısmına tıklıyoruz. Açılan sayfa bizim rig kuracağımız dosyalara yönlendiriyor. İşletim sisteminize göre aşağıda nanominer sürümlerini indirebilirsiniz.

İşletim sisteminizi Windows olarak kabul ederek devam ediyorum, İndirmiş olduğumuz,  nanominer-windows-3.2.2 dosyasının içerisinde (sürüm değişikliği gösterebilir) Config.ini dosyasını sağ tıklayıp not defteri veya bir html editörü ile açıyoruz. İçerisinde bir bilgi varsa komple siliyoruz ve aşağıdaki vereceğim satırları içerisinde kopyalıyoruz.

wallet=(Buraya Cüzdan Adresi Girilecek)
algorithm=Ethash
coin=ETH
rigName=(Buraya Rig İsmi)
email=(Buraya Mail Adresi)
pool1 = eth-eu1.nanopool.org:9999
pool2 = eth-eu2.nanopool.org:9999
pool3 = eth-us-east1.nanopool.org:9999
pool4 = eth-us-west1.nanopool.org:9999
pool5 = eth-asia1.nanopool.org:9999

Buraya kadar her şeyi doğru yaptıysak, artık bir cüzdan hesabımızın olması gerekmekte, buradan bir cüzdan hesabı alıyoruz. Kayıt olmayı anlatmıyoruz zaten bulabilirsiniz. Kayıt olduğunuzda cep telefonu numaranızı doğru girmeniz gerekmekte, çünkü doğrulama kodu gelmeden sisteme giremiyorsunuz. Üye olduğumuzu var sayarak Paribu  ana sayfa üzerinde yer alan madencilik para birimlerinden Ethereum ETH kısmına tıklıyoruz. ve karşımıza ”0x7d53ebb6a453157d9804490d48bb7f864d7f6829” bu şekilde bir cüzdan adresi çıkacak, bu adresi kopyalayarak yukarıda vermiş olduğum kodun ”wallet=0x7d53ebb6a453157d9804490d48bb7f864d7f6829” şeklinde yazıyoruz. RigName kısmına ise her hangi bir isim verebiliriz. Email kısmına güncel kullandığımız bir mail adresini girebiliriz.

Dosyamızı kayıt ettikten sonra indirmiş olduğumuz ”nanominer-windows-3.2.2” dosyası içerisinden nanominer.exe’yi çalıştırıyoruz. Ve artık kazıma hazırız. Konumuzla ilgili MH/s performans konularını ileriki günlerde tekrar sizinle paylaşacağız. MH/s performansımızı, CPU ve GPU Hız aşırtma işlemleri ile nasıl MH/s hızımızın arttığı ile alakalı geniş kapsamlı bir blog’da görüşmek dileği ile.

Bol kazançlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

teknoyazi.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknoyazi.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Yorum Yap