1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Elon Mask, Starlink projesini hayata geçirdi. Dünyadaki en hızlı internet kullanılmaya başladı.

Elon Mask, Starlink projesini hayata geçirdi. Dünyadaki en hızlı internet kullanılmaya başladı.

Starlink-nedir-Starlink-Türkiye-fiyatı-ne-kadar-3

Teknoloji dünyasının önemli bir marka olan tesla gün geçtikte teknoloji hamlelerini geniş yelpazelere yaymaya devam ediyor. Elektrikli araba, Solar, ve en sonra girişimi bulunan kripto para borsasına yaptığı hamlelerde dikkatleri üzerine toplayan tesla yine bir proje için kolları sıvadı. Elon Mask‘ın son çılgın projesi Starlink nedir?, gelin kısaca bahsedelim.

Starlink Nedir?

Starlink Elon Mask tarafından projelendirilen uydu üzerinden geniş bant ve yüksek hız değerlerine ulaşan ping seviyesi çok düşük bir uydu internet projesidir.  Günümüzde kullandığımız kablolu fiber internet veya 5G teknolojisinden %80 daha hızlı ve uygun fiyatı ile dikkat çekmektedir.

Uzaya gönderilen uyguların yerden yüksekliği 550 km ve bu uydular alçak yörüngede konumlandırılmış durumdalar. Uzaya gönderilecek uydu sayısındaki hedef 4400 adet, şu ana kadar fırlatılan uydu sayısı ise 1085 adettir. 2021 yılı içerisinde 120 adet daha gönderilmesi planlanıyor. Beta sürümü ile kullanıcılara en yüksek kapasiteli internet erişimini sunan Starlink bir çok ülkede aktif olarak kullanılmaya başladı.

Başvuru, kullanım ve ücretlendirme?

Starlink modemi ve anteni için 499 dolar ve ardından internet hizmeti için de ayda 99 dolar ödeme yapılması gerekiyor. Şu an için hizmet Türkiye’de olmadığı için TL bazında fiyatı netleşmiş değil.https://www.starlink.com/​ adresi üzerinden e-posta ve servis almak istediğiniz adresi girmeniz yeterli. Eğer bu bölgede hizmet sunulmuyorsa Starlink, kapsama alanına dahil olduğunuzda size e-posta yoluyla bilgi verecek.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

teknoyazi.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknoyazi.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Yorum Yap