1. Ana Sayfa
  2. Elektronik
  3. Apple MagSafe özelliği taşıyan mobil cihazlar, kalp pili kullanan hastalar için büyük risk taşıyor.

Apple MagSafe özelliği taşıyan mobil cihazlar, kalp pili kullanan hastalar için büyük risk taşıyor.

iphone12magsafe

Teknoloji gelişirken bazı olumsuzlukları beraberinde getirdiği olmuştur. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik cihazlar bazı alanlarda sağlığımızı tehdit etme noktasında da önemli rol oynayabilir. Yapılan bir araştırmaya göre Henry Ford Kalp ve Damar Enstitüsü, önemli bir bildiri yayınladı. Yapılan açıklamaya göre iPhone 12 modelinin MagSafe yani manyetik şarj konnektörü kalp pili taşıyan hastalar için ciddi risk taşıdığını belirtti.

MagSafe özelliği bulunan iPhone 12 kalp pilleri ve defibrilatörlerin çalışmasını engellemekte ve bazen durmasını sağlamakta. HeartRthytm adlı akademik tıp dergisi, iPhone 12’lerde yaşanan bu sorunun kamu sağlığını tehdit etme noktasına vardığını belirtti. Kalp pili taşıyan ve günlük hayatını tıp cihazlarına bağlı olarak geçiren bireylerin bu cihazlardan uzak durmaları gerektiğini belirtti.

Uzmanlar uyarıyor. 

Uzmanlar ve tıbbi cihaz üreticileri hastaların bu tür teknolojik cihazlardan mümkün olduğu kadar uzak durmaları gerektiğini belirtiyor. 

Apple bulgular üzerinde bir açıklama yayınladı. 

Apple gelişmelere kayıtsız kalmayıp bir açıklama yayınladı.

MagSafe özelliği taşıyan cihazların kronik rahatsızlığı bulunan hastaların kullanmaması gerektiğini veya en az 15 cm uzaklıkta kullanmaları gerektiğini belirtti.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

teknoyazi.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknoyazi.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Yorum Yap