1. Ana Sayfa
  2. Elektronik
  3. Apple cihazlarda hafıza artırma, nasıl yapılır.

Apple cihazlarda hafıza artırma, nasıl yapılır.

5c8bee4a07291c1d74f790dd

Bilindiği üzere Apple marka mobil cihazlar 16, 32, 64, 128, 256, 512 GB olarak üretilmektedir. Fiyat aralıkları hafıza birimine göre değişiklik göstermektedir. Piyasa kullanılan çoğunlukla 16 veya 32 GB olan modelidir.  Cihaz seçimi yaparken kullandığımız medya dosyalarını göz önünde bulundurmalıyız. Zira iyi bir fotoğraf koleksiyoncusu isek bu hafıza bize yetmeyecektir.

Hafıza artırma nasıl yapılır. 

  • Çözüm 1 (icloud)

Apple telefonumuzdan iCloud (Depolama Alanaı) satın alınarak hafızamız genişletilebilir. Veya icloud.com üzerinden kullanmadığımız verileri silerek bu depolama alanını boşaltabiliriz.

  • Çözüm 2 (Nand Hafıza birimi değiştirilmesi)

Nand Entegresi nedir. 

Nand hafıza birimi entegresi telefon üzerinde yer alan önemli bir elektronik komponent devre elemanıdır. Asıl görevi telefon hafızasının depolandığı hafıza birimidir. Fotoğraflar, videolar, notlar ve diğer veriler bu parçaya kaydedilir. Bu donanımın işlevi telefonunuzdaki fotoğrafları, videoları, uygulamaları vb. kısacası cihazınızdaki tüm bilgilerin depolandığı yerdir. Bu nedenle NAND (hafıza) entegresi dediğimiz donanım çok önemlidir.

Aslında bu kısım pek sizi ilgilendiren bir bölüm değil, yani teknik servis ekipleri tarafından cihazınızın (Nand) Hafıza birimi değiştirilerek depolama alanı yükseltilmesidir.

Yukarıda gördüğümüz resimde hafıza birimi bazen bozulabilir. NAND entegresi telefonumuzdaki tüm medyayı içerisinde barındıran bir hafıza birimidir. Bazen de bize yeterli depolama alanı sunamadığından dolayı bu entegreyi değiştirebiliriz.

Eğer hafıza birimi NAND entegresini değiştireceksek cihazın yedeği alınmalıdır.

Cihaz yedeği alınmadan bu işlemi gerçekleştirmeniz durumunda tüm bilgileriniz silinebilir. Zira entegre değişimi sonrası cihaz boot edilerek yazılım atılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra cihazın iCloud bilgilerini de hatırlamanız gerekmektedir. Çünkü cihaz boot edileceği için yazılım sonrası sizden aktifleştirme isteyecektir.

Riski var mı ? Bu entegre yetkili servis tarafından mı değiştirilecek, Garanti devam eder mi ? 

Bu tür işlemleri Apple yetkili servisleri yapmaz, Cihazın garantisi yok veya bitmiş ise bunu telefon teknik servislerinden bilgi alarak yaptırabilirsiniz. Cihaz üzerinden her hangi bir riski yoktur, fakat işini bilen bir teknik servise göndermenizde yarar var.

Piyasada genel olarak belirlenmiş NAND Hafıza birimi değişim fiyatları.

iPhone Modeli 64 GB’a Yükselt 128 GB’a Yükselt 256 GB’a Yükselt
iPhone 6 Hafıza 549 TL 650 TL
iPhone 6 Plus Hafıza 549 TL 650 TL
iPhone 6S Hafıza 549 TL 650 TL 900 TL
iPhone 6S Plus Hafıza 599 TL 700 TL 900 TL
iPhone 7 Hafıza 599 TL 700 TL 900 TL
iPhone 7 Plus Hafıza 599 TL 700 TL 900 TL
Yorum Yap

Yazar Hakkında

teknoyazi.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı teknoloji sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknoyazi.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Yorum Yap